Støtt Follo sjakkforening med Grasrotandelen !  

40 % rabatt

for nye medlemmer første året !!
Blir man medlem om høsten, betaler man
kun 30 % kontingent resten av året !!

Søk på dette nettstedet

Seniorsenteret i underetasjen i Ås Kulturhus (tidligere kalt Ås Rådhus). Torsdager 19:00
Påmelding via Turneringsservice:

Konradturnering høst 2019
Høstturneringen 2019
Klubbmesterskapet i Hurtigsjakk 2019

Runde 1-4 i FIDE-ratet Mai-hurtigsjakk

Her er stillingen i toppen etter runde 1-4 i FIDE-ratet Mai-hurtigsjakk:

1. Jon Kielland-Lund    3.5 poeng
2. Jo Ingebrigt Larsen  3.0 poeng
3. Steinar Simonsen     3.0 poeng
4. Odd Andersen         3.0 poeng
5. Svein-Erik Bakken    3.0 poeng
6. Jan Rune Moberg      3.0 poeng

Jan Rune Moberg vant FIDE-ratet Mai-Lynsjakk !

Det var god deltakelse i dagens FIDE-ratet Mai-lynsjakk med hele 28 deltakere. De beste ble:

1. Jan Rune Moberg      7.5 poeng
2. Geir Arne Aarsheim   6.5 poeng
3. Torbjørn Brenden     6.5 poeng
4. Odd Andersen         6.5 poeng
5. Peder Marcus Aamodt  6.0 poeng
6. Svein-Erik Bakken    6.0 poeng

 

Thomas Thorvaldsen vant konrad-finalen våren 2019 !

Finalen i konradturneringen våren 2019 ble spilt ikveld.

Gruppe A


1. Thomas Thorvaldsen     

2. Torstein Furnes

3. Holger Lange

4. Øyvind W Selboe   

Semifinaler:

Thorvaldsen - Lange    1-1, 1-1, 1-0 

Furnes      - Selboe   2-0

Finale:

Thorvaldsen - Furnes  2-0

Bronsefinale:

Lange       - Selboe  2-0        

 

Gruppe B


5. Geir Arne Aarsheim       

6. Stian Røst

7. Jo Ingebrigt Larsen      

8. Jan Rune Moberg

Semifinaler:

Aarsheim    - Larsen   2-0

Røst        - Moberg   1-1, 1-1, 1-0 

Finale:

Aarsheim    - Røst    1½-½    

Bronsefinale:

Larsen      - Moberg  1½-½    


Gruppe C


9. Trygve Olsen

10. Jon Samset

11. Bjørn Rønbeck             

12. Runar Skaret

Semifinaler:

Olsen       - Skaret   2-0

Samset      - Rønbeck  1-1, 1-1, 1-0 

Finale:

Olsen       - Samset   1-1, 2-0

Bronsefinale:

Rønbeck     - Skaret   2-0


Gruppe D


13. Odd Andersen

14. Bjørn Jacob  Grimsrud

15. Steinar Simonsen

16. Jon Ivar Nesset

Semifinaler:

Andersen    - Nesset   2-0

Grimsrud    - Simonsen 1-1, 2-0            

Finale:

Andersen    - Grimsrud 2-0     

Bronsefinale:

Simonsen    - Nesset   2-0

 

 

Ungdommen inntar NTG...

NTG arrangerte sin månedlige dobbeltturnering sist lørdag, men bare to Follofanter hadde tatt turen (pluss en håndfull fra Ski Sjakk som også i en viss forstand er Follofanter...).

I BGP-turneringa (mikroputtklassen) ble Amandus Innset-Ekkje nr. 23 med 10 poeng, men Peder Marcus Aamodt valgte å spille med de voksne og ble nr. 10 med 4,5 poeng blant 39 deltakere i gruppe B (<1800 i hurtigsjakkrating).

Sesongens siste muligheter på NTG blr 4. mai og 16. juni, og Follos egne turneringstilbud fram til sommeren kan du lese om under Praktisk info -> Terminliste øverst på denne siden.

Torstein Furnes vant Klubbmesterskapet i Lynsjakk 2019 !

Klubbmesterskapet i Lynsjakk 2019 ble arrangert torsdag. Det var godt oppmøte med hele 26 deltakere. Alle spilte i samme gruppe, men det premieres i tre grupper.

Klubbmesterskapet i Lynsjakk 2019

Ås, 11. april 2019

Pl Navn                Kl  Rtg    1   2   3   4   5   6   7   8   9  Poeng    Med   B-1  Buch  i-Snittm

 1 Torstein Furnes      A 1648   +22 +02 +09 +03 +16 =05 =08 =04 +07   7.5   37.5  45.0  48.0  1550 
 2 Peder Marcus Aamodt  B 1437   +23 -01 +11 +04 +20 +03 +05 +08 =06   7.5   37.0  44.5  47.0  1595 
 3 Jon Kielland-Lund    A 1757   +15 +21 +04 -01 +09 -02 +10 =07 +13   6.5   38.5  46.0  48.5  1519 
 4 Steinar Simonsen     B 1534   +26 +17 -03 -02 +12 +07 +16 =01 +10   6.5   37.0  44.5  46.0  1509 
 5 Per Lea              A 1716   -07 +14 +12 +17 +06 =01 -02 -10 +08   5.5   37.5  45.0  49.0  1438 
 6 Geir Arne Aarsheim   B 1495   +19 -16 +14 +20 -05 -08 +09 +11 =02   5.5   33.0  40.5  43.5  1592 
 7 Øyvind W Selboe      B 1420   +05 +11 +16 -09 =08 -04 +18 =03 -01   5.0   37.5  45.0  49.0  1611 
 8 Thomas Thorvaldsen   C 1393   -16 +19 +10 +11 =07 +06 =01 -02 -05   5.0   37.5  45.0  49.0  1562 
 9 Jan Rune Moberg      A 1682   +12 +10 -01 +07 -03 -16 -06 +14 +17   5.0   35.5  43.0  47.0  1516 
10 Stian Røst           B 1488   +24 -09 -08 +25 +13 +18 -03 +05 -04   5.0   34.5  41.0  43.0  1593 
11 Jan Fuglseth         A 1600   +13 -07 -02 -08 +24 +20 +17 -06 +18   5.0   31.5  39.0  41.0  1441 
12 Jo Ingebrigt Larsen  C 1389   -09 +24 -05 +23 -04 +15 -13 +20 +16   5.0   29.5  36.0  38.0  1613 
13 Markus Olav Aasebø   C ----   -11 -20 +24 +21 -10 +19 +12 +16 -03   5.0   28.5  35.0  37.0  1582 
14 Øyvind Røst          C ----   +18 -05 -06 =15 +22 -17 +24 -09 +20   4.5   29.0  34.5  36.5  1497 
15 Vebjørn Larsen       B 1425   -03 -25 +26 =14 +21 -12 +19 -17 +22   4.5   26.5  33.0  34.5  1445 
16 Odd Andersen         A 1697   +08 +06 -07 +18 -01 +09 -04 -13 -12   4.0   37.0  44.5  48.5  1505 
17 Martin Stensland     C 1239   +20 -04 +21 -05 -18 +14 -11 +15 -09   4.0   31.5  38.0  40.5  1573 
18 Bjørn Rønbeck        B 1479   -14 +26 +23 -16 +17 -10 -07 +21 -11   4.0   27.5  32.5  34.0  1494 
19 Amandus Innset-Ekkje C ----   -06 -08 +22 -24 +25 -13 -15 +23 +26   4.0   25.5  31.0  32.5  1408 
20 David Johnson        A 1624   -17 +13 +25 -06 -02 -11 +26 -12 -14   3.0   32.5  40.0  41.5  1432 
21 Trygve Olsen         B 1524   +25 -03 -17 -13 -15 +23 -22 -18 +WO   3.0   26.5  33.0  35.0  1443 
22 Runar Skaret         C 1319   -01 -23 -19 +26 -14 -25 +21 +24 -15   3.0   23.5  31.0  32.5  1532 
23 Idar Ekkje           C ----   -02 +22 -18 -12 -26 -21 W25 -19 +24   3.0   22.5  30.0  31.5  1429 
24 Jon Ivar Nesset      C ----   -10 -12 -13 +19 -11 +26 -14 -22 -23   2.0   29.0  34.0  35.5  1449 
25 Bjørn Jacob Grimsrud C ----   -21 +15 -20 -10 -19 +22 w23           2.0   25.0  30.0  32.5  1476 
26 Kim Roar Espelid     C ----   -04 -18 -15 -22 +23 -24 -20 +WO -19   2.0   23.0  29.5  31.0  1476


Rangering:

Poeng: Poengsum (=Lagpoeng i lagturneringer)
Med.Buchh: Buchholz kvalitet FIDE, dårligste OG beste strøket (Median Buchholz)
Buchholz-1: Buchholz kvalitet FIDE, dårligste strøket
Buchholz: Buchholz kvalitet FIDE, ingen strykninger (=LP monrad i lagturneringer)
i-Snittm: Gjennomsnittlig FIDE ratingmotstand

 

Gruppeinndeling:

A: Klasse 2 (1600-1799 FIDE lynsjakkrating)
B: Klasse 3 (1400-1599 FIDE lynsjakkrating)
C: Klasse 4 og 5 (1399 eller lavere FIDE lynsjakkrating)


Her er link til turneringen hos Turneringsservice.

 

 

"De unge var eldst..."

Follo hadde 3 representanter i den etter hvert tradisjonelle Nordstrand GP Langsjakk 5. - 7. april, som ble spilt med en runde fredag, to lørdag og to søndag. I gruppe B (NGP-klasse 2 og 3) fikk Peder Marcus Aamodt 2,5 poeng og ble nr. 27 blant 58 deltakere. Jo Ingebrigt Larsen ble nr.49 i samme klasse etter å ha rasket sammen 1,5 poeng. I gruppe C (NGP-klasse 4 og 5) fikk Balder Jonsson Bakkerud en 19. plass med sine 3 poeng. Her var det 46 deltakere.
Totalt var det 142 deltakere i de 3 gruppene.

13 partier

Her er to utsatte partier som ble spilt forrige uke og ti partier fra klubbmesterskapet denne uken. Og et simultanparti mot GM Aryan Tari (2615), juniorverdensmesteren fra 2017. Games
[Event "Klubbmesterskapet 2019 (A)"] [Site "Ås, Akershus NOR"] [Date "2019.03.28"] [Round "7"] [White "Andersen, Odd"] [Black "Kielland-Lund, Jon"] [Result "1/2-1/2"] [ECO "D00"] [WhiteElo "1724"] [BlackElo "1674"] [PlyCount "76"] [EventDate "2019.??.??"] 1. d4 d5 2. Bf4 c6 3. e3 Bf5 4. c4 e6 5. Nc3 Bd6 6. Bxd6 Qxd6 7. c5 Qc7 8. Nf3 Nf6 9. Bd3 Bg4 10. h3 Bh5 11. O-O Nbd7 12. Be2 Bg6 13. b4 O-O 14. Nh4 e5 15. Nxg6 hxg6 16. a4 exd4 17. exd4 Qf4 18. Qd3 Rfe8 19. Bf3 Ne4 20. Bxe4 dxe4 21. Qe3 g5 22. d5 cxd5 23. Nxd5 Qe5 24. Rad1 Rad8 25. g3 a6 26. Nc3 Nf6 27. Rd2 Nd5 28. Nxd5 Rxd5 29. Rfd1 Red8 30. Rxd5 Rxd5 31. Rxd5 Qxd5 32. b5 Qd1+ 33. Kg2 Qxa4 34. bxa6 bxa6 35. Qxg5 Qc4 36. Qd8+ Kh7 37. Qd6 e3 38. fxe3 Qe2+ 1/2-1/2 [Event "Klubbmesterskapet 2019 (B)"] [Site "Ås, Akershus NOR"] [Date "2019.03.28"] [Round "7"] [White "Simonsen, Steinar"] [Black "Selboe, Øyvind W"] [Result "0-1"] [ECO "C01"] [WhiteElo "1521"] [BlackElo "1493"] [Annotator "Lea,Per"] [PlyCount "76"] [EventDate "2019.01.10"] 1. e4 e6 2. d4 d5 3. Bd3 c5 4. exd5 cxd4 5. Nf3 Qxd5 6. O-O Bd6 7. Nxd4 Bd7 ( 7... Qxd4 $2 8. Bb5+) 8. Re1 $4 (8. Be3 $14) 8... Qxd4 9. c3 Qb6 10. Nd2 Qc7 11. Nf3 h6 12. Be3 Nc6 13. Qd2 Ne5 14. Nxe5 Bxe5 15. f4 Bd6 16. Rac1 Ne7 17. c4 Bc5 18. b4 Bxe3+ 19. Qxe3 O-O 20. Qe4 Ng6 21. Rf1 Qb6+ 22. c5 Qc7 23. h4 Bc6 24. Qe3 Nxh4 25. Be4 Nf5 26. Bxf5 exf5 27. Qh3 Rad8 28. Rc3 Rd2 29. Rg3 Kh8 30. Qxf5 Qd7 31. Qh5 Re8 32. Kh2 Ree2 33. Rg1 Rxa2 34. f5 Rf2 35. Qg4 f6 36. Qg6 Rxf5 37. Re3 Rg5 38. Qb1 Raxg2+ 0-1 [Event "Klubbmesterskapet 2019 (A)"] [Site "Ås, Akershus NOR"] [Date "2019.04.04"] [Round "9"] [White "Moberg, Jan Rune"] [Black "Kielland-Lund, Jon"] [Result "1/2-1/2"] [ECO "A25"] [WhiteElo "1661"] [BlackElo "1674"] [Annotator "Furnes, Torstein"] [PlyCount "53"] [EventDate "2019.01.10"] 1. c4 e5 2. e4 Nf6 3. Nc3 Bb4 4. Nge2 O-O 5. g3 d6 6. Bg2 Nc6 7. h3 Be6 8. d3 Qc8 9. Be3 Ne8 10. f4 f5 11. exf5 Bxf5 12. g4 exf4 13. Nxf4 Bxc3+ 14. bxc3 Bd7 15. O-O Nf6 16. c5 ({Hvit vinner offiser etter} 16. g5 $1 {Svart taper dersom han prøver å redde springeren med} Ne8 $2 17. Bd5+ Kh8 (17... Rf7 18. Qh5 Ne5 19. Bxf7+ Nxf7 20. Nd5 g6 21. Ne7+ Kf8 22. Rxf7+ Kxf7 23. Qxh7+ Ng7 24. Nxc8) 18. Ng6+ $1 hxg6 19. Rxf8+ Kh7 20. Bg8+ Kh8 21. Qh5+ $1 gxh5 22. Bf7+ Kh7 23. g6#) 16... Na5 17. d4 ({Samme vinstvariant som i forrige trekk er fortsatt mulig} 17. g5 $1 Ne8 $2 18. Bd5+ Kh8 19. Ng6+ $1 hxg6 20. Rxf8+ Kh7 21. Bg8+ Kh8 22. Qh5+ $1 gxh5 23. Bf7+ Kh7 24. g6#) 17... dxc5 18. d5 b6 19. Ne6 Bxe6 20. dxe6 Qxe6 21. Bf4 Rad8 22. Qc2 c6 23. Rae1 Qd7 24. Rd1 Qe6 25. Rde1 Qd7 26. Rd1 Qe6 27. Rde1 1/2-1/2 [Event "Klubbmesterskapet 2019 (A)"] [Site "Ås, Akershus NOR"] [Date "2019.04.04"] [Round "9"] [White "Olsen, Trygve"] [Black "Andersen, Odd"] [Result "0-1"] [ECO "A02"] [WhiteElo "1501"] [BlackElo "1724"] [PlyCount "112"] [EventDate "2019.01.10"] 1. f4 e5 2. fxe5 d6 3. Nf3 Bg4 4. e4 dxe5 5. Be2 Bc5 6. c3 Nc6 7. b4 Bxf3 8. Bxf3 Bb6 9. b5 Nce7 10. Na3 Ng6 11. Nc4 Bc5 12. Ba3 Bxa3 13. Nxa3 Qd6 14. Nc2 Qc5 15. Ne3 Nf6 16. O-O Qxb5 17. Rb1 Qc6 18. Qc2 O-O 19. c4 b6 20. d4 Rad8 21. d5 Qc5 22. Qe2 Nd7 23. Rb5 Qe7 24. Nf5 Qe8 25. g3 Nc5 26. Rbb1 Ne7 27. g4 Ng6 28. Qe3 Nf4 29. Be2 f6 30. Rbd1 g6 31. Nh4 Qe7 32. Ng2 g5 33. h4 h6 34. h5 Kg7 35. Rd2 Rd6 36. Rfd1 Qd7 37. Nxf4 exf4 38. Qf3 Re8 39. Rd4 Qa4 40. R1d2 Qd7 41. Bd1 Re7 42. Bc2 Qc8 43. Kg2 Nd7 44. Kh3 Ne5 45. Qg2 Qa6 46. Bb3 Qa3 47. Rc2 Qc5 48. Rcd2 a5 49. a4 Qb4 50. Qf2 Qxb3+ 51. Kg2 Nxc4 52. R2d3 Qxa4 53. Rc3 b5 54. Kf3 Qb4 55. Qe1 Qc5 56. Qd1 Ne5+ 0-1 [Event "Klubbmesterskapet 2019 (A)"] [Site "Ås, Akershus NOR"] [Date "2019.04.04"] [Round "9"] [White "Bakken, Svein-Erik"] [Black "Furnes, Torstein"] [Result "1/2-1/2"] [ECO "D37"] [WhiteElo "1621"] [BlackElo "1772"] [PlyCount "42"] [EventDate "2019.01.10"] 1. d4 d5 2. c4 e6 3. Nc3 Nf6 4. Nf3 Be7 5. Bf4 c6 6. e3 O-O 7. Qc2 dxc4 8. Bxc4 Nbd7 9. h3 b5 10. Be2 Bb7 11. O-O a6 12. Rfd1 Qb6 13. a3 c5 14. dxc5 Nxc5 15. b4 Nce4 16. Nxe4 Bxe4 17. Qc7 Qxc7 18. Bxc7 Nd5 19. Be5 Rac8 20. Rdc1 Rfd8 21. Bb2 Nb6 1/2-1/2 [Event "Klubbmesterskapet 2019 (A)"] [Site "Ås, Akershus NOR"] [Date "2019.04.04"] [Round "9"] [White "Larsen, Jo Ingebrigt"] [Black "Lund, Petter"] [Result "0-1"] [ECO "D00"] [WhiteElo "1621"] [BlackElo "1649"] [PlyCount "106"] [EventDate "2019.01.10"] 1. d4 Nf6 2. Bf4 d5 3. e3 e6 4. Nd2 c5 5. c3 a6 6. Bd3 h6 7. Ngf3 c4 8. Bc2 b5 9. e4 Bb7 10. Qe2 Be7 11. e5 Nh7 12. h4 Nc6 13. Qe3 b4 14. Bxh6 g6 15. Bg7 Rg8 16. Qh6 Bf8 17. Bxf8 Nxf8 18. Qe3 bxc3 19. Qxc3 Qa5 20. Qxa5 Nxa5 21. Ng5 Ke7 22. f4 Nc6 23. Ngf3 Nb4 24. Bb1 a5 25. a3 Nc6 26. g4 Nd7 27. h5 gxh5 28. g5 Rh8 29. Rh4 Nf8 30. f5 exf5 31. Bxf5 Bc8 32. Bxc8 Rxc8 33. O-O-O Ng6 34. Rh2 Rb8 35. Rdh1 Nf4 36. Ne1 Nxd4 37. Rf2 Nfe2+ 38. Kd1 Ng3 39. Rh3 h4 40. Kc1 Nde2+ 41. Kd1 Nd4 42. Kc1 Ndf5 43. Nef3 Rbc8 44. Kc2 Ne3+ 45. Kb1 Nd1 46. Rfh2 Nf5 47. Nxh4 Nxh4 48. Rxh4 Rxh4 49. Rxh4 c3 50. bxc3 Nxc3+ 51. Kb2 Ke6 52. Nf3 Nd1+ 53. Kb3 Rc3+ 0-1 [Event "Klubbmesterskapet 2019 (B)"] [Site "Ås, Akershus NOR"] [Date "2019.04.04"] [Round "9"] [White "Rønbeck, Bjørn"] [Black "Petersen, Rune J"] [Result "1-0"] [ECO "B00"] [WhiteElo "1543"] [BlackElo "1199"] [PlyCount "131"] [EventDate "2019.??.??"] 1. e4 Nc6 2. d4 e5 3. d5 Nd4 4. c3 Nf6 5. Bg5 Be7 6. Qd3 Nb5 7. Bxf6 Bxf6 8. Qxb5 a6 9. Qa4 O-O 10. c4 d6 11. Bd3 Bd7 12. Qb3 b6 13. Ne2 c5 14. O-O Qc7 15. Bc2 b5 16. Nd2 bxc4 17. Nxc4 Rfb8 18. Qc3 Bb5 19. b3 Bxc4 20. Qxc4 Rb4 21. Qd3 c4 22. bxc4 Rxc4 23. Bb3 Rc5 24. Rac1 Bg5 25. Rxc5 Qxc5 26. Kh1 a5 27. g3 a4 28. Bd1 Rc8 29. Bxa4 Qa5 30. Bb3 Bd2 31. Rd1 Bb4 32. Kg2 Bc5 33. Rc1 Qd8 34. f4 Qf6 35. f5 g6 36. Qf3 gxf5 37. exf5 Qg5 38. h4 Qg7 39. f6 Qg6 40. h5 Qg5 41. g4 e4 42. Qf5 Qxf5 43. gxf5 e3 44. Kf3 h6 45. Rg1+ Kf8 46. Rg7 Re8 47. Rg1 Rc8 48. Rg4 Ba3 49. Ra4 Bc5 50. Rc4 Rb8 51. Nc3 Rb4 52. Rxb4 Bxb4 53. Nb5 Ke8 54. Kxe3 Kd7 55. a4 Bc5+ 56. Nd4 Bxd4+ 57. Kxd4 Kc7 58. Kc4 Kb6 59. Kb4 Ka6 60. a5 Ka7 61. Kb5 Kb7 62. a6+ Ka7 63. Bc4 Kb8 64. Kc6 Ka7 65. Bb5 Kb8 66. Kb6 1-0 [Event "Klubbmesterskapet 2019 (B)"] [Site "Ås, Akershus NOR"] [Date "2019.04.04"] [Round "9"] [White "Selboe, Øyvind W"] [Black "Thowsen, Alf Geir"] [Result "1-0"] [ECO "A57"] [WhiteElo "1493"] [BlackElo "1400"] [PlyCount "79"] [EventDate "2019.01.10"] 1. d4 Nf6 2. c4 c5 3. d5 b5 4. Nf3 d6 5. cxb5 a6 6. Nc3 axb5 7. Nxb5 Ba6 8. e3 Nbd7 9. Be2 g6 10. O-O Bg7 11. a4 O-O 12. Re1 Nb6 13. Nc3 Bb7 14. e4 Ba6 15. h3 Qd7 16. Bxa6 Rxa6 17. Nb5 Rfa8 18. Nc3 Nxa4 19. Nxa4 Rxa4 20. Rxa4 Rxa4 21. Qb3 Rb4 22. Qc2 Qb7 23. Nd2 Nd7 24. b3 Ne5 25. f4 Nd7 26. Ba3 Rb5 27. Bb2 f6 28. Bc3 Nf8 29. Rb1 e5 30. fxe5 fxe5 31. Nc4 Qe7 32. Bd2 Nd7 33. Qd3 Rb8 34. Ra1 Nb6 35. Nxb6 Rxb6 36. Ra8+ Kf7 37. Qf3+ Qf6 38. Qg4 Qe7 39. Qc8 Bf6 40. Qg8# 1-0 [Event "Klubbmesterskapet 2019 (B)"] [Site "Ås, Akershus NOR"] [Date "2019.04.04"] [Round "9"] [White "Aamodt, Peder Marcus"] [Black "Heien, Aksel"] [Result "0-1"] [ECO "C70"] [WhiteElo "1384"] [BlackElo "1247"] [PlyCount "56"] [EventDate "2019.01.10"] 1. e4 e5 2. Nf3 Nc6 3. Bb5 a6 4. Ba4 b5 5. Bb3 Nf6 6. Ng5 d5 7. exd5 Nd4 8. Nf3 Nxb3 9. axb3 Qxd5 10. Nc3 Qd6 11. Nxb5 Qc6 12. Qe2 axb5 13. Nxe5 Qb7 (13... Qxg2 14. Nc6+ Kd7 15. Rxa8 Qxh1+ 16. Qf1 Qxc6 $19) 14. Rxa8 Qxa8 15. Ng6+ Kd8 16. Nxh8 Be6 17. O-O Qc6 18. d3 g6 19. Bg5 Bg7 20. Qe5 Ke7 21. f4 h6 22. Nxf7 ( 22. Bh4 $18) 22... Kxf7 23. f5 Bxf5 24. Bf4 Qxc2 25. Rc1 Qxd3 26. Rxc7+ Nd7 27. Qe1 Qd4+ 28. Qe3 Qd1+ 0-1 [Event "Klubbmesterskapet 2019 (B)"] [Site "Ås, Akershus NOR"] [Date "2019.04.04"] [Round "9"] [White "Simonsen, Steinar"] [Black "Stensland, Martin"] [Result "0-1"] [ECO "B00"] [WhiteElo "1521"] [BlackElo "1225"] [PlyCount "64"] [EventDate "2019.01.10"] 1. e4 Nc6 2. d4 d6 3. Nf3 Bg4 4. Bb5 Nf6 5. Nc3 e6 6. d5 exd5 7. exd5 Qe7+ 8. Be3 a6 9. dxc6 axb5 10. cxb7 Rb8 11. Nxb5 Rxb7 12. a4 Qe4 13. O-O Bxf3 14. Re1 Bxd1 15. Bd2 Qxe1+ 16. Bxe1 Bxc2 17. Rc1 Bxa4 18. Nxc7+ Kd7 19. Na6 Be7 20. Ra1 Bb5 21. Nb4 Rc8 22. h3 d5 23. Rd1 Bxb4 24. Bxb4 Be2 25. Rd2 Rxb4 26. Rxe2 Kd6 27. g4 h6 28. Kg2 Rcb8 29. Re3 Rxb2 30. Ra3 Ne4 31. Ra6+ R8b6 32. Ra8 Rxf2+ 0-1 [Event "Klubbmesterskapet 2019 (B)"] [Site "Ås, Akershus NOR"] [Date "2019.04.04"] [Round "9"] [White "Skaret, Runar"] [Black "Røst, Stian"] [Result "0-1"] [ECO "D02"] [WhiteElo "1387"] [BlackElo "1283"] [PlyCount "26"] [EventDate "2019.01.10"] 1. d4 d5 2. Bf4 Nf6 3. e3 e6 4. Nf3 c5 5. c3 Bd7 6. Ne5 Nc6 7. Nxd7 Nxd7 8. Nd2 Be7 9. h3 e5 10. dxe5 Ncxe5 11. Qb3 c4 12. Qxb7 Nc5 13. Qc6+ Nxc6 0-1 [Event "Klubbmesterskapet 2019 (B)"] [Site "Ås, Akershus NOR"] [Date "2019.04.04"] [Round "9"] [White "Røst, Øyvind"] [Black "Samset, Jon"] [Result "0-1"] [ECO "D22"] [BlackElo "1410"] [PlyCount "52"] [EventDate "2019.01.10"] 1. d4 d5 2. Nf3 a6 3. c4 dxc4 4. e3 b5 5. Nc3 Nf6 6. b3 Be6 7. bxc4 bxc4 8. Qa4+ Qd7 9. Qxd7+ Nbxd7 10. Rb1 Nb6 11. h3 g6 12. a4 a5 13. Be2 Rc8 14. O-O Bg7 15. Ba3 Nfd5 16. Nxd5 Bxd5 17. Rfd1 Nxa4 18. Rb5 Nc3 19. Rxd5 Nxe2+ 20. Kf1 Nc3 21. Rxa5 Nxd1 22. Bb4 c3 23. Ke2 c2 24. Rc5 Rb8 25. Rxc2 Nxe3 26. Bxe7 Nxc2 0-1 [Event "Simultan Ski Sjakk"] [Site "Ski, Akershus NOR"] [Date "2019.04.02"] [Round "?"] [White "Furnes, Torstein"] [Black "Tari, Aryan"] [Result "0-1"] [ECO "D85"] [WhiteElo "1766"] [BlackElo "2615"] [Annotator "Furnes, Torstein"] [PlyCount "55"] [EventDate "2019.??.??"] {2. april 2019 ble GM Aryan Tari (juniorverdensmesteren fra 2017 !) invitert til Ski Sjakk. Etter undervisning ble det klokkesimultan. Hvit startet med 20 minutter, svart med 15 minutter.} 1. d4 Nf6 2. c4 g6 3. Nc3 d5 {Tari velger den hypermoderne Grünfeld-åpningen.} 4. cxd5 Nxd5 5. e4 Nxc3 6. bxc3 Bg7 7. Nf3 {Ulempen med Sf3 er at svart får en binding med Lg4. Teorien anbefalte lenge at hvit heller spiller Lc4, Se2, 0-0 og f4-f5 med angrep på kongefløyen. Imidlertid har det i de senere årene vist seg at Sf3 er spillbart. Sf3 er det mest spilte trekket hos ChessBase.} c5 8. Bb5+ (8. Rb1 {er mye vanligere, og er det trekket som har størst vinstprosent for hvit hos ChessBase.}) 8... Nc6 9. O-O O-O ({I partiet mot L'Ami (2605) i 2017 spilte Tari} 9... cxd4 10. cxd4 O-O 11. Be3 Bg4 12. Bxc6 bxc6 13. Rc1 Qa5 14. Qe2 Rfd8 15. Qc4 Qb5 16. a4 Qxc4 17. Rxc4 Rab8 18. Rfc1 Bd7 19. Ne5 Be8 20. f3 Rb3 21. Kf2 {og det ble etterhvert remis}) 10. Be3 cxd4 11. cxd4 Bg4 12. Bxc6 bxc6 13. Rc1 Rc8 14. Rc4 Qa5 15. Qc2 {Etter dette trekket finnes det ikke lenger noen partier hos ChessBase med samme stilling.} Bxf3 16. gxf3 f5 {Nå viser evalueringen til Fritz 11 en hvitfordel på litt over 1 !} 17. Rc5 ({Fritz ønsker heller å spille } 17. d5) 17... Qc7 {Fritz-evalueringen er nå oppe på 1.4, det høyeste hvit oppnår i dette partiet.} 18. Qc4+ ({Igjen sier Fritz at hvit må spille} 18. d5) 18... Kh8 19. d5 fxe4 20. fxe4 (20. Rxc6 Qd7 21. Qxe4 {er bedre.}) 20... cxd5 21. exd5 $6 {For første gang i partiet angir Fritz11-vurderingen svart fordel.} (21. Qxd5 {er bedre.}) 21... Qd7 22. Rc1 Rxc5 23. Qxc5 Qg4+ 24. Kf1 Qe4 25. a4 h5 26. a5 a6 27. Rc4 Qf3 28. Bd4 {Det ble spilt noen få trekk til før hvit tapte på tid.} ({Etter} 28. Qxe7 {viser Fritz-evalueringen 0.00 og Fritz anbefaler svart å ta evigsjakk, men jeg tror nok ikke Tari ville valgt den løsningen...}) 0-1

Klubbmesterskapet 2019 ble vunnet av Torstein Furnes (gr. A) og Bjørn Rønbeck (gr. B) !

Klubbmesterskapet 2019 er nesten ferdigspilt. Det mangler kun to partier i gruppe B.

Gruppe A

              Sum     Kvalitet 
 1   Torstein Furnes  1772 XXX  ½ ½  ½  6½  24,75
 2   Odd Andersen  1724 0 XXX  ½  6½  20,00
 3   Jon Kielland-Lund  1674 ½  ½  XXX  ½  ½  1  
 4   Per Lea  1729 ½  XXX  1  5½   
 5   Jan Rune Moberg  1661 ½  XXX  ½  ½  3½   
 6   Petter Lund  1649 0  ½  XXX  2½   
 7   Svein-Erik Bakken  1621 ½  ½  XXX  6,50
 8   Trygve Olsen  1501 XXX  4,50
 9   Jo Ingebrigt Larsen  1621 ½  XXX  1½   

 Martin Bø spilte tre partier (remis mot Torstein Furnes, seier over Odd Andersen og tap for Trygve Olsen) før han trakk seg fra turneringen. Disse tre partiene blir ratet, men resultatene blir strøket fra tabellen fordi han trakk seg før han hadde spilt halvparten av rundene.


I gruppe B er de to første plassene og 5. plassen sikre. 3.- og 4.-plassen går til Peder Marcus Aamodt og Stian Røst, men det er foreløpig uvisst i hvilken rekkefølge. 

Gruppe B

1.   Bjørn Rønbeck                     8 poeng
2.   Øyvind W Selboe                   7 poeng
3-4. Peder Marcus Aamodt / Stian Røst
5.   Steinar Simonsen                  5 poeng


Her er link til turneringen hos Turneringsservice.

Follosjakken BGP #12

Follo sjakkforenings ungdom hadde 4 deltakere på «nesten-hjemmbanen» Ski voksenopplæring lørdag. Både Amandus Innset-Ekkje og Jonas Holth Lauglo fikke begge 12 poeng (sammen med ytterligere 4 spillere) i Mikroputt og ble henholdsvis nummer 8 og 13. I Miniputtklassen ble Pål Moen nr. 13 med 8 poeng, og i begynnerklassen ble Jonathan Farstad Pettersen nr. 7 med 12 poeng.

Samtidig med BGP-klassene var det en FIDE-ratet hurtigsjakkturnering beregnet på mer ambisiøse «putter», samt voksne ledsagere og spillere fra Follo sjakkforening. Vinneren ble Gunnar Brandsrud Dale fra Bærum Schakselskap, som bare avga en remis mot Follos veteran Odd Andersen som ble nr. 2. Disse var i en klasse for seg med henholdsvis 5,5 og 5 poeng. De øvrige Follofantene plasserte seg slik:

 3. Peder Marcus Aamodt (Ski sjakk) 3,5
 6. Stian Røst (Ski sjakk) 3
 7. Øyvind Røst 3
 8. Balder Jonsson Bakkerud (Ski sjakk) 3
11. Håvard Færden (Ski sjakk) 2

Konrad våren 2019 - Tabellen der de tre beste kveldene teller

De fire siste rundene i konradturneringen våren 2019 ble spilt igår.

Det er de tre beste kveldene som teller. Her er de 8 beste spillerne. De skal dermed utgjøre de to øverste finalegruppene i finalen som spilles 25. april.

 

        03.01 31.01 28.02 21.03 28.03 Sum 3 beste kvelder Ratingprestasjon
1 Holger Lange   3½    10½ 1927
2 Per Lea 2½  10 1721
3 Torstein Furnes     9 1766
4 Øyvind W Selboe   9 1537
5 Thomas Thorvaldsen 1½  2½  1568
6 Jan Rune Moberg   2½  1659
7 Peder Marcus Aamodt 2½      1642
8 Jo Ingebrigt Larsen     7 1489

 

 Hele tabellen finner du her.

Seks utsatte partier fra igår

Her er de seks utsatte partiene som ble spilt igår: Games
[Event "Klubbmesterskapet 2019 (B)"] [Site "Ås, Akershus NOR"] [Date "2019.03.21"] [Round "5"] [White "Heien, Aksel"] [Black "Røst, Stian"] [Result "0-1"] [ECO "B83"] [WhiteElo "1247"] [BlackElo "1283"] [PlyCount "108"] [EventDate "2019.01.10"] 1. e4 c5 2. Nc3 Nc6 3. Nf3 d6 4. d4 cxd4 5. Nxd4 Nf6 6. Be2 e6 7. O-O Be7 8. Re1 O-O 9. Be3 Qc7 10. Qd2 b6 11. Bb5 Bd7 12. Rad1 Rfd8 13. h3 Nxd4 14. Bxd7 Qxd7 15. Bxd4 Rac8 16. f4 Qc6 17. Qe3 h6 18. Qf2 d5 19. exd5 Nxd5 20. Nxd5 Rxd5 21. Bc3 Bc5 22. Bd4 Bxd4 23. Rxd4 Rxd4 24. Qxd4 Qxc2 25. Qd7 Qc5+ 26. Kh1 Qc7 27. Rd1 Kf8 28. Qxc7 Rxc7 29. Rd2 Ke7 30. g4 Rc4 31. Rf2 e5 32. fxe5 Re4 33. Rc2 Kd7 34. Rd2+ Ke6 35. Rd6+ Ke7 36. b3 Rxe5 37. Rd2 a6 38. Kg2 h5 39. Rc2 hxg4 40. hxg4 Kf6 41. Rc6+ Re6 42. Rxe6+ fxe6 43. Kf3 Ke5 44. Ke3 g6 45. b4 a5 46. bxa5 bxa5 47. a4 g5 48. Kf3 Kd4 49. Kg3 Kd3 50. Kf3 e5 51. Kf2 e4 52. Ke1 Ke3 53. Kd1 Kf2 54. Kd2 e3+ 0-1 [Event "Klubbmesterskapet 2019 (A)"] [Site "Ås, Akershus NOR"] [Date "2019.03.21"] [Round "6"] [White "Larsen, Jo Ingebrigt"] [Black "Bakken, Svein-Erik"] [Result "0-1"] [ECO "D00"] [WhiteElo "1621"] [BlackElo "1621"] [PlyCount "132"] [EventDate "2019.01.10"] 1. d4 d5 2. Bf4 c5 3. e3 Nc6 4. c3 e6 5. Nd2 Nf6 6. Bd3 cxd4 7. exd4 Be7 8. Ngf3 O-O 9. Ne5 Qb6 10. Qc2 h6 11. Ndf3 Qd8 12. g4 Nxe5 13. dxe5 Nd7 14. h4 Nc5 15. Bh7+ Kh8 16. g5 h5 17. b4 Ne4 18. Bxe4 dxe4 19. Qxe4 g6 20. O-O Qc7 21. Bd2 Bd7 22. Nd4 Rac8 23. a4 a6 24. Rfc1 Qb8 25. c4 Bc6 26. Nxc6 Rxc6 27. b5 axb5 28. cxb5 Rxc1+ 29. Rxc1 Rd8 30. Be3 Rd5 31. Bd4 Qd8 32. Rc4 Kg7 33. Kf1 b6 34. Ke2 Qb8 35. f4 Qd8 36. Be3 Qb8 37. Rd4 Qc7 38. Rxd5 exd5 39. Qd3 Bc5 40. Qxd5 Bxe3 41. Kxe3 Qc1+ 42. Ke4 Qc2+ 43. Qd3 Qxa4+ 44. Ke3 Qb4 45. Kf3 Qe1 46. Qe2 Qxh4 47. Ke4 Qh3 48. Kd5 Qe6+ 49. Kd4 h4 50. Ke3 h3 51. Kf3 Qb3+ 52. Kf2 Qd5 53. Kg3 Qb3+ 54. Kh2 Qe6 55. Qf3 Qf5 56. Kg3 Kf8 57. Qa3+ Kg7 58. Qc3 h2 59. e6+ Kh7 60. Kxh2 Qxf4+ 61. Qg3 Qd2+ 62. Qg2 Qd6+ 63. Kh1 Qxe6 64. Qh2+ Kg7 65. Qb2+ Kg8 66. Kh2 Qd5 {Hvit tapte på tid} 0-1 [Event "Klubbmesterskapet 2019 (A)"] [Site "Ås, Akershus NOR"] [Date "2019.03.21"] [Round "6"] [White "Furnes, Torstein"] [Black "Andersen, Odd"] [Result "1-0"] [ECO "E38"] [WhiteElo "1772"] [BlackElo "1724"] [Annotator "Furnes, Torstein"] [PlyCount "95"] [EventDate "2019.??.??"] 1. d4 Nf6 2. c4 e6 3. Nc3 Bb4 4. Qc2 O-O 5. Nf3 c5 6. dxc5 Qa5 7. Bd2 Qxc5 8. e3 d5 9. cxd5 Nxd5 10. Rc1 Nxc3 11. Bxc3 Bxc3+ 12. Qxc3 Qxc3+ 13. Rxc3 Nc6 14. Bb5 Bd7 15. O-O a6 16. Bd3 Rac8 17. Rfc1 b5 18. Be4 Na5 19. Ne5 Rxc3 20. Rxc3 Bc8 ({Fritz vil spille} 20... b4 $5 21. Nxd7 bxc3 22. Nxf8 cxb2 23. Nd7 Nc4 24. Nc5 Nd2 25. Bd3 b1=Q+ 26. Bxb1 Nxb1 27. Nxa6 Nc3) 21. Rc7 f6 22. Nc6 (22. b4 $1 {er bedre. F.eks.} fxe5 23. bxa5) 22... Nxc6 23. Bxc6 h6 24. Kf1 Kh7 25. Ke2 e5 26. Bd5 Rd8 27. e4 b4 $6 $16 {Nå kan svarts bønder bli vanskelig å forsvare.} 28. Rc4 a5 29. Rc5 a4 30. Ke3 Bd7 31. Rc7 b3 32. axb3 axb3 33. Bxb3 Rb8 34. Bd5 Ba4 35. Ra7 Bc2 36. Rb7 Rc8 37. b4 Ba4 38. b5 Rc3+ 39. Ke2 Rc2+ 40. Kf3 h5 41. Kg3 h4+ 42. Kxh4 Rxf2 43. Kg3 ({Her er førstevalget til Fritz} 43. b6 Rxg2 44. Rc7 Rxh2+ 45. Kg3 Rb2 46. b7 Kh6 47. Rc8 Bd1 48. b8=Q Rxb8 49. Rxb8) 43... Rf4 44. b6 Bc2 45. Rc7 Bxe4 46. b7 Bxd5 47. b8=Q f5 48. Rxg7+ $1 ({Det kunne fulgt } 48. Rxg7+ $1 Kxg7 49. Qxe5+ Kh7 50. Kxf4) 1-0 [Event "Klubbmesterskapet 2019 (B)"] [Site "Ås, Akershus NOR"] [Date "2019.03.21"] [Round "7"] [White "Thowsen, Alf Geir"] [Black "Skaret, Runar"] [Result "1-0"] [ECO "C42"] [WhiteElo "1400"] [BlackElo "1387"] [PlyCount "73"] [EventDate "2019.01.10"] 1. e4 e5 2. Nf3 Nc6 3. Bb5 a6 4. Ba4 Bc5 5. d3 d6 6. O-O Nge7 7. c3 Be6 8. Ng5 Bd7 9. Bb3 O-O 10. Qh5 h6 11. Nxf7 Rxf7 12. Qxf7+ Kh8 13. Qf3 Ng8 14. Be3 b6 15. Bxc5 bxc5 16. Nd2 Nf6 17. h3 Rb8 18. Nc4 Be6 19. Qe2 Qd7 20. Nd2 Bxh3 21. gxh3 Qxh3 22. Qf3 Qh4 23. Qg3 Qf4 24. Qxf4 exf4 25. Kg2 Ne5 26. d4 cxd4 27. cxd4 Ng6 28. Rac1 Rb5 29. d5 c5 30. f3 Ne5 31. Nc4 Nf7 32. Rc3 Nh5 33. Rfc1 Ng3 34. Bd1 Ne5 35. Rb3 Rxb3 36. axb3 Nd3 37. Rc3 1-0 [Event "Klubbmesterskapet 2019 (B)"] [Site "Ås, Akershus NOR"] [Date "2019.03.21"] [Round "7"] [White "Jakobsen, Jakob Lilleeng"] [Black "Samset, Jon"] [Result "1-0"] [ECO "A09"] [BlackElo "1410"] [PlyCount "73"] [EventDate "2019.01.10"] 1. Nf3 d5 2. c4 d4 3. e3 dxe3 4. fxe3 Bg4 5. Be2 Nc6 6. O-O Qd6 7. d4 O-O-O 8. Nc3 a6 9. Ng5 Bxe2 10. Qxe2 Nh6 11. Nxf7 Nxf7 12. Rxf7 g5 13. Qg4+ Kb8 14. Ne4 Qg6 15. Qf5 Qxf5 16. Rxf5 h6 17. Bd2 Bg7 18. b4 Rhf8 19. Raf1 Rxf5 20. Rxf5 Rf8 21. Rxf8+ Bxf8 22. Nc5 Kc8 23. Ne6 b5 24. c5 Kd7 25. Nxf8+ Ke8 26. Ne6 Kd7 27. Ng7 e6 28. Kf2 e5 29. d5 Ne7 30. e4 Ng8 31. Kf3 Nf6 32. h3 c6 33. dxc6+ Kxc6 34. Bc3 Nd7 35. Ne6 Kb7 36. Nd8+ Kc7 37. Nf7 1-0 [Event "Klubbmesterskapet 2019 (B)"] [Site "Ås, Akershus NOR"] [Date "2019.03.21"] [Round "7"] [White "Røst, Øyvind"] [Black "Stensland, Martin"] [Result "1-0"] [ECO "D15"] [BlackElo "1225"] [PlyCount "81"] [EventDate "2019.01.10"] 1. d4 d5 2. Nf3 h6 3. c4 c6 4. Nc3 Nf6 5. e3 Bg4 6. cxd5 cxd5 7. Be2 e6 8. O-O Be7 9. Re1 O-O 10. Qc2 Nbd7 11. e4 Nxe4 12. Nxe4 Bf5 13. Bd3 dxe4 14. Bxe4 Bxe4 15. Qxe4 b6 16. Bd2 Nf6 17. Qd3 a5 18. a3 Rc8 19. Rac1 Rxc1 20. Rxc1 Qd5 21. Ne5 Bd6 22. Nc4 Bc7 23. g3 Qh5 24. Ne3 Bd8 25. Kg2 Qg6 26. Qe2 Qe4+ 27. f3 Qg6 28. b4 Nh5 29. Ng4 axb4 30. Bxb4 Re8 31. Ne5 Nf4+ 32. Kf2 Nh3+ 33. Kf1 Qh5 34. Qe4 Ng5 35. Qh4 Qxh4 36. gxh4 Nh3 37. Rc8 Nf2 38. Be7 Rxe7 39. Rxd8+ Kh7 40. Kxf2 Ra7 41. h5 1-0

Runde 13-16 i Konradturneringen våren 2019

Her er stillingen i toppen etter runde 13-16 i konradturneringen våren 2019:

1. Per Lea            12.0 poeng
2. Holger Lange       10.5 poeng
3. Øyvind W Selboe    10.0 poeng
4. Thomas Thorvaldsen  8.5 poeng
5. Jan Rune Moberg     7.5 poeng
6. Geir Arne Aarsheim  7.0 poeng
7. Bjørn Rønbeck       6.5 poeng

July 2019
M T W T F S S
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4